Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie - rhodéský ridgeback

Původ tohoto plemene sahá velmi hluboko do historie. První psi s pruhem srsti rostoucí obráceně se objevili v Egyptě již před 3000 lety před n. l. Dokazují to malby nalezené na hrobech faraonů.
První bílí můži, kteří viděli takového psa, byli Portugalci okolo 15. století.

Obyvatelé Afriky využívali psy k honům na lvy a leopardy, ale jen ti nejbojácnější psi dokázali pokračovat v útoku. Podle legend existovali převáně psi s pruhem srsti roztoucím obráceně a právě toto se snalo znakem lovecké obratnosi.

Jan van Riebecck se snaží vyšlechtit psy, kteří byli předchůdci RR a kterým se říkalo "Boer honde"(Burský pes). Je velmi pravděpodobné, že africký bladhoud pocházející z Portugalska je jeden z předchůdců RR, a že tito psi byli známí pro vynikající lovecké schopnosti a bylo zahrnuti do chovu Burského psa (byli dobří na lvi a na leopardy. Byli mohutní, velcí, hnědí a měli dlouhý ocas a ridge. Současní Ridgebackové se liší, ale nejí pochyby, že z nich právě pocházejí)

Ustavení plemene

V r. 1922 byl založen klub v Bulawayo, dán dohromady standard, který až na některé změny platí dodnes. V roce 1926 bylo odsouhlaseno připojení k SAKU (South African Kennel Union), a název plemene - Rhodesian Ridgeback (lví pes) a byl sepsán standard plemene panem F. Baarnesem, kde při psaní úmyslně použil standardu dalmatina, protože bylo příliš mnoho typů s ridgem. Bylo zařízeno uznání SAKU a registrace psů mohla začít. Registrace se začali poprvé publikovat v r. 1930 a poté každý týden až do r. 1975, kdy se stalo povinným registrovat všechna štěňata, byli registrování pouze někteří psi.


Chov v České republice

První ridgebackové byli dovezeni v roce 1987, tehdy tedy ještě do Československa.

Byly to feny jménem Amy Red Wayside ze Zambie a Merigals Elanda ze Švycarska.

V české republice existují dva chovatelksé kluby - Český klub rhodéských ridgebacků a Klub chovatelů rhodéských ridgebacků Brno.